Przejdź do treści

Prośba o wsparcie modlitewne oraz zakup maskotek dla chorych w szpitalach i hospicjach

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus Pokój i Dobro

Od kilku miesięcy organizujemy w całej Polsce akcję franciszkańsko-charytatywną, pt. „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Celem jest bezinteresowne niesienie pomocy osobom chorym poprzez występy artystyczne, obdarowywanie maskotkami i modlitwę w intencji odwiedzanych chorych. Ta inicjatywa jest skierowana do osób przebywających w szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej. Jest także organizowana dla dzieci i młodzieży w domach dziecka i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Na dzień dzisiejszy odwiedziliśmy ok. 30 hospicjów, szpitali, domów pomocy społecznych, domów dziecka i szkół.

Tworzymy grupę wolontariuszy w duchu franciszkańskim. Akcja, choć jest nowatorska w skali Polski, to wzorujemy się na Święty Franciszek z Asyżu, który troszczył się o osoby chore, spieszył im z pomocą, przebywał razem z nimi, żył ich codziennymi sprawami, troskami oraz radościami.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że do akcji włączyły się znane osoby ze świata kultury i sztuki. Na początku naszym zamysłem było tylko zorganizować kilka takich spotkań z chorymi w regionie, ale akcją zainteresowało się wielu artystów, którzy chętnie poprosili o włączenie ich do dzieła franciszkańskiego. Spośród artystów warto wspomnieć: Krystynę Giżowską, Halinę Frąckowiak, Andrzeja Rybińskiego, Jana Wojdaka i Kacpra Rybińskiego, dyrygentkę Izabelę Wiśniewską z chórem dziecięcym „Sereno” z Łochowa k. Bydgoszczy, dyrygentkę Honoratę Siergun z chórem franciszkańsko-parafialnym „Oremus” i scholą „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, Jana Szulca dyrygenta wraz z chórem parafialnym „Pięciolinia” z Lini oraz iluzjonistów: Stanisława Czaję „Oriano” oraz Joannę i Pawła Czaję „Duo Paulo” i wielu innych artystów.

Planujemy odwiedzać kolejne hospicja, szpitale i domy pomocy społecznej oraz domy dziecka i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze na terenie całej Polski. Zawsze podkreślamy w wywiadach medialnych, że bardzo dużo franciszkanów świeckich uczestniczy w tej akcji, co też jest faktem. Akcja nic nie kosztuje, jedynie poświęcony czas przez artystów i chętnych wolontariuszy, natomiast maskotki otrzymujemy od ludzi i organizacji. Zwracam się do Was Siostry i Bracia z prośbą, może chcielibyście dołączyć się do akcji przez modlitwę w intencji chorych oraz zakup jednej lub dwóch maskotek, a jeśli można to i trochę więcej. Chętnie przyjmiemy nowe, nieużywane maskotki (jest to wymóg szpitali i hospicjów), które rozdamy osoba chorym w czasie naszych akcji franciszkańsko-charytatywnych. Przesyłam ostatni artykuły medialny opisujący naszą akcję charytatywną red. Elżbiety Plata w pliku „Hospicjum w Tczewie”. Artykuł ten będzie opublikowany w ogólnopolskich katolickich czasopismach. Przesyłam także wcześniejsze artykułu opisujące naszą akcję dobroczynną. Najbliższa akcja w szpitalu w Dzierżążnie k. Gdańska 24 października 2023 r., ok. 250 osób chorych.

Dziękuję i błogosławię całej Rodzinie i Radzie oraz Wspólnotom FZŚ

o. Arkadiusz Czaja OFM

przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnym, Regionalnych i Miejscowych FZŚ w Polsce

Adres:

O. Arkadiusz M. Czaja OFM

Klasztor Franciszkanów, ul. Inowrocławska 3, 88-170 Pakość, woj. kujawsko-pomorskie

tel. 695697584