Przejdź do treści

800. rocznica stygmatów św. Franciszka

W piątek 5 stycznia 2024 r. Rodzina Franciszkańska oficjalnie otworzyła 800. rocznicę stygmatów św. Franciszka w sanktuarium na La Verna wydarzeniem zatytułowanym „Z ran nowe życie”.

Dzień rozpoczął się o godz. 7.00 czytaniem, po którym nastąpiła poranna modlitwa i Msza św., której przewodniczył Fr. Massimo Fusarelli, Minister Generalny Braci Mniejszych. W homilii br. Massimo przypomniał, jak tajemnica krzyża naznaczyła całe życie Franciszka: „Lubię myśleć o wewnętrznej biografii Franciszka jako o drodze koncentrycznych kręgów, która doprowadziła go do centrum, którym jest Jezus. rozważaliśmy w Greccio w czasie Bożego Narodzenia, gdzie Franciszek chce na własne oczy zobaczyć ubóstwo i trudy, w jakich chciał się narodzić Jezus, tę ubogą i pokorną drogę, którą wybrał, aby przyjść do nas, aby dotrzeć tu, na La Verna – i z Greccio do La Verny droga nie jest dokładnie prosta, ale wewnętrznie jest – gdzie Franciszek daje się pociągnąć tajemnicy swego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, ponieważ Serafin okazuje zarówno ból, jak i niewysłowioną radość: sercem drogi Franciszka jest Jezus Chrystus. Wydaje się to takie proste, ale Stulecie, które dzisiaj otwieramy, może nam o tym przypomnieć, podobnie jak całe Stulecie, które świętujemy”.

O godzinie 11.00 w Bazylice Sanktuarium oraz w Kaplicy Stygmatów odbyła się uroczystość uroczystego otwarcia Stulecia. Obecni byli m.in. Ministrowie Generalni Rodziny Franciszkańskiej i przedstawiciele wszystkich rzeczywistości franciszkańskich; biskup Arezzo-Cortona-Sansepolcro, prałat Andrea Migliavacca; burmistrz Florencji Dario Nardella ze sztandarem gminy; burmistrz Chiusi della Verna, Giampaolo Tellini i inne władze instytucjonalne.

Podczas celebracji każdy Minister Generalny pozostawił swoje przesłanie Rodzinie Franciszkańskiej.

Tibor Kauser OFS tak mówił o Franciszku jako o prawdopodobnym „influencerze” dzisiejszych czasów: „Wielu chciało go naśladować, naśladować. Wszystko, co zrobił i powiedział, miało ogromny wpływ na życie jego kolegów z klasy. […] Bóg przemienił Franciszka, zachowując wiele rzeczy w jego stylu, nie niszcząc jego osobowości. To cud, jak Bóg może przemienić człowieka, zmieniając rzeczy w życiu i zamieniając gorycz w słodycz.”

Siostra Frances Marie Duncan, CFI-TOR, podkreśliła, że ​​św. Franciszek jest pod każdym względem „Alter Christus”, zjednoczonym z Nim znakiem stygmatów, które łączą miłość z cierpieniem, którego doświadczył Jezus na krzyżu.

Brat Amando Trujillo Cano TOR skupił się na głębokiej więzi pomiędzy Franciszkiem a Ukrzyżowanym: od kościoła San Damiano, gdzie Pan wskazał mu drogę naprawy Kościoła, aż do Góry La Verna, na której zobaczył odciśnięte rany Chrystusa na swoim ciele.

Brat Carlos Trovarelli OFMConv stwierdził, że „to przed Ukrzyżowaniem i u stóp Krzyża jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć perspektywę całej Ewangelii. W Krzyżu Chrystusa wspólnota wiernych kształtuje się jako braterstwo, w którym podstawą teologiczną jest ofiara paschalna Jezusa.[…] Franciszek z Asyżu, który twierdził, że nie jest teologiem, wskazuje nam na dużą Duchowość chrystocentryczna, źródło miłości do wszystkich stworzeń”.

Brat Massimo Fusarelli OFM wspominał, jak Biedaczyna udał się do La Verna w chwili kryzysu, spowodowanej trudnościami, jakie pociągnęły za sobą opracowanie Reguły: „Od spotkania z krucyfiksem na La Verna, pieczęć jego przez całą podróż Francesco nie sprawia wrażenia intymnego i zamkniętego w sobie. Biografie mówią nam, jak Franciszek stał się jeszcze większym zwiastunem Ewangelii, która naznaczyła go w ciele. […] Głoście Pana najpierw swoim życiem, a potem słowem. Franciszek do końca żył tym słowem Reguły. Bardziej niż kiedykolwiek misja jest owocem i przejrzystością spotkania z Panem. Oto żywa i trwała lekcja na temat stygmatów.”

Fr. Roberto Genuin OFMCap podkreślił, że „Krzyż Jezusa znajduje się w centrum świata i historii ludzkości. Jest to podwójny znak: znak okrucieństwa człowieka, który w swym zamęcie przyszedł ukrzyżować Twórcę życia; znak wolnej i nieskończonej miłości Boga, której żadna przemoc i żadna odmowa nie są w stanie powstrzymać. […] Franciszek z Asyżu doświadczył w swoim życiu miłości Boga i został przez nią „naznaczony”. On zaś stał się znakiem, przypomnieniem, dowodem na Boga, który kocha nieskończenie i swobodnie.”

„Franciszek – skomentował br. Livio Crisci, Minister prowincjalny Braci Mniejszych Toskanii, który przewodniczył uroczystościom – tak jak w Boże Narodzenie 1223 r. chciał przedstawić szopkę, aby oczami ciała zobaczyć miłość Boga wcieloną w Małego Dziecka, dlatego we wrześniu 1224 roku zapragnęłam poczuć choć trochę bólu, jaki Chrystus poniósł na krzyżu, aby zbawić ludzkość. Z Betlejem na Kalwarię przebiega trasa, którą jako franciszkanie przygotowujemy się do świętowania po ośmiu wiekach od

przygotowujemy się do świętowania, po ośmiu wiekach od pierwszej szopki, osiem wieków od tego cudownego wydarzenia, jakim było odciśnięcie stygmatów na ciele Biednego Człowieka z Asyżu”.

Do 17 września 2024 r. Rodzina Franciszkańska z Toskanii będzie promować liczne inicjatywy pomiędzy Verną, Florencją i terytorium Toskanii, aby na nowo odkryć i zaktualizować przesłanie wynikające z doświadczenia Franciszka na świętej górze: co dla świata jest zranione i pokonane może stać się szansą na nowe życie i pojednanie z człowiekiem i stworzeniem.

źródło: https://ofm.org/apertura-dell-viii-centenario-delle-stimmate-di-san-francesco.htmlhttps://ofm.org/apertura-dell-viii-centenario-delle-stimmate-di-san-francesco.html